Kryptomeny a podstata peňazí

„Kyptomenami obchádzaš banky, navyše si môžeš dobre zarobiť.“
„Za chvíľu sa nimi bude dať platiť kdekoľvek, je to nová forma peňazí.“

„Dobré je, že je daný ich konečný počet. Každý môže participovať na ich zabezpečovaní a zato získavať odmenu v podobe nových mincí.“
„Každý projekt má svoj white paper, kde je objasnené čo ponúka, aká je štruktúra, roadmap do budúcna a podľa toho sa rozhodneš.“

A tak ďalej a tak podobne… Počuli ste už niečo z toho?

Našiel som tuto krypto menu, vyzerá seriózne
https://neironix.io/cryptocurrency/kelta

Tu je white paper, perfektný model
https://neironix.io/documents/whitepaper/3850/1802-kelta-white-paper.pdf

Investovali by ste do nej?
Ak áno alebo aj nie, pozrite si toto
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16952/271546#1750

„Keď vtáčka lapajú, pekne ho dolujú“, kde sa znovu stala chyba?

Peniaze, keby ich berieme tak ako by sa mali brať vo svojej podstate, tak sú najvšeobecnejšie vyjadrená informácia o tovare alebo službe. To znamená, že sa môžeme dohodnúť, že peniaze budú  teoreticky čokoľvek, pokiaľ sa na tom zhodneme „všetci“. Stačí, že budú podávať informáciu o tovare alebo službe. Lenže čo by mali naozaj peniaze obnášať, aby spĺňali svoju úlohu, resp. čo by sa s nimi robiť nemalo, inak sa už o peniaze ako o informáciu o produkte a službe jednať nebude a bude to tovar?

Kryptomeny sú vraj dobrý investičný biznis

Peniaze, keby ich berieme tak ako by sa mali brať vo svojej podstate, tak sú najvšeobecnejšie vyjadrená informácia o tovare alebo službe. Tú informáciu môžeme prenášať na papierovom alebo elektronickom nosiči. Vzhľadom na to sa na nich nemá, a z princípu veci na nich ani nejde zarábať. Rovnako tak ako sa nedá zarábať na metroch, sekundách, alebo kilogramoch, ide iba informáciu, vďaka ktorej môžeme niečo zmeriať. Ak niekto zarába na peniazoch, niekto iný, ktorý ich „tam“ dal tiež, musí prerobiť. Je to akoby si z metra niekto zobral viacej a niekomu ostalo menej. Je to nezmysel, no  presne to sa robí pri „obchodovaní“ s „peniazmi“.

Kryptomeny sú vraj nová verzia peňazí

Peniaze, keby ich berieme tak ako by sa mali brať vo svojej podstate, sú najvšeobecnejšie vyjadrená informácia o tovare alebo službe. Vzhľadom na to ich nemôže byť nikdy ani veľa, ani málo, ani konečný počet ani nekonečný počet, ale presne toľko, koľko daná krajina vyprodukuje statkov, ideálne takých, ktoré zabezpečujú demograficky podmienené potreby obyvateľov. Nemá to nič spoločné s dolovaním aby sme ich mohli na tento účel používať. Je to ekologická aj ekonomická katastrofa.

Kryptomenami môžeš platiť a kupovať tovary alebo služby

Peniaze, keby ich berieme tak ako by sa mali brať vo svojej podstate, tak sú najvšeobecnejšie vyjadrená informácia o tovare alebo službe.  Vzhľadom na to, aby bol finančný systém ako krv ekonomiky národov stabilný, musí mať daná mena, nech je akákoľvek, invariant cien, ktorý je metrologicky konzistentný a odráža objem výroby cez danú menu. Z princípu nie je možné, aby jeden deň bol tento invariant v hodnote x a druhý deň v hodnote x+600%. Jediný stabilný invariant cien v súčasnosti je kilowathodina. Je dostatočne univerzálny na to, aby sa na ňom zhodli všetky štáty sveta, ktorý budú chcieť žiť konceptuálnej civilizácii smerom k Ľudskosti.

Zhrnutie:

Nič z postulátov, kde sa tvrdí kryptomena = nové peniaze, neplatí. Žiadna kryptomena nespĺňa naozaj to, čo by mala, pokiaľ by chcela dať peniazom svoj skutočný zmysel. To, s čím teraz platíme, rovnako nie sú peniaze, ale prostriedok na rezanie stáda. Rovnaký účel majú aj súčasné kryptomeny. To že nie je obmedzovaná štátmi, že je „anonymná“ a že môžete s ňou platiť medzi ľuďmi ktorí jej tiež veria je v tomto prípade absolútne druhoradé.

Pravidlo DVTR – Keď nevidíš v davo-„elitárnej“ schéme locha, potom si loch si ty.

Tendencie sú celkom jasné. Jak v JuEsEj, tak v Aussie, či inde v „rozvinutom“ svete je veľký horúčkovitý klondajkový hype, kde do toho valí mládež love z úspor či z úverov za vidinou zárobku miesto realizovania sa v tvorivej práci. Je to svojho druhu sociálny experiment. Napr. marketingová výveska všetkého kam treba nahnať lochov, Elon, spraví tweet a lochovia to napumpujú o niekoľko sto percent za pár dní. „Peniaze“ a „kryptomena“ ako vyšitá 😊 Niečo podobné ako keď Španieli drancovali Indiánov a všetko zlato čo doniesli do Európy znamenalo na jednej strane inflačný boom, na druhej strane úpadok, z ktorého sa Španieli doteraz nespamätali.

Boom krypta Dodge po Elonovom tweete


Záver:

Ako investično-špekulatívna príležitosť to môže mať potenciál, pokiaľ budeš na tej strane, ktorá získa a nie na tej, ktorú oholia. Dlhodobý konceptuálny problém je, že oholia všetkých, pokiaľ sa zdiskredituje myšlienka kryptomien a blockchainu ako takého. Ostaneme v davo-„elitarizme“, pretože sme sa správali ako dav.

Lenže to sa nebavíme o ľudskej spoločnosti, akú by sme chceli budovať. Z toho usudzujem, že myšlienka kryptomien bola Ni(e)kým ukradnutá, pretože samotný blockchain by sa mohol ako systém kódovania v platení peňazí, ktoré by spĺňali mnou hore vymenované podmienky, perfektne využiť práve kvôli jeho bezpečnosti a nefalšovateľnosti.

Ako pri mnohých výzvach, ktorým naša doba čelí, nezvládli sme úlohu subjektu riadenia a prešli sme do pozície objektu riadenia. Každý nástroj môže byť dobrý, pokaľ je použitý gramotne na svoj účel. Len na to musíme byť konceptuálne gramotní. Nie sme, v dostatočnej, kritickej miere nie, ani zďaleka.

Výhody – absencia bank, spojenie spotrebiteľ – spotrebiteľ.

Nevýhody – všetko ostatné.

PS: aj tulipány mali svojho času „výsokú hodnotu“